ARDUINO Nedir?

ARDUINO Nedir

ARDUINO Nedir?

ARDUNIO

Arduino, elektronik projeler inşa etmek için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Arduino programlanabilir bir devre kartıdır ve genellikle bir mikrodenetleyici olarak adlandırılır. Arduino platformu, elektroniğe yeni başlayan insanlar için oldukça uygun bir platformdur. Bazı programlanabilir devre kartlarından farklı olarak, Arduino, yeni kod yüklemek için ayrı bir donanıma ihtiyaç duymaz. USB girişi olan Arduino kartlarına USB kablosu ile bilgisayarınızdan kod yükleyebilirsiniz. Arduino’ya kod yüklemek için en çok kullanılan programlardan biri Arduino IDE’ dir. Arduino IDE basitleştirilmiş bir C++ sürümü kullanır ve programlamayı öğrenmeyi kolaylaştırır.

Arduino ailesi çok çeşitli geliştirme kartlarına sahiptir. Bunlarda bazıları:

Arduino UNO

Arduino Uno, temel olarak Atmega328 mikrodenetleyicisine dayanan açık kaynaklı bir mikrodenetleyici kartıdır. Arduino UNO’nun güncel sürümünde 14 adet giriş – çıkış dijital pin ve 6 adet analog pin vardır. Arduino ailesinde içerisinde en çok kullanılanlardan kartlardan biri Arduino UNO' dur. USB'den ayrı olarak bir adet D.C. güç girişi vardır.

 

Arduino NANO

 

Arduino Nano, ATmega328p / Atmega168'e dayanan küçük, uyumlu, esnek ve breadboard dostu bir mikrodenetleyici kartıdır. Arduino Nano 14 dijital pin, 8 analog pin, 2 reset pin ve 6 güç pinini içerir. DC güç girişi yoktur. Mini USB girişi vardır.

 

Arduino MEGA

Arduino Mega, Atmega2560 tabanlı bir mikrodenetleyici kartıdır. Diğer kartlara göre daha fazla bellek alanı ve giriş - çıkış pinleri ile vardır. Bu cihazı benzersiz kılan ve diğerlerinden öne çıkaran özelliği, ana kart üzerinde yer alan 54 dijital giriş - çıkış pini ve 16 analog pini olmasıdır.